Certifikáty o původu zboží a ověřování dokumentů

Zajistíme Vám průvodní doklady pro export zboží

• Prokázání země původu zboží je základním předpokladem pro přiznání jakéhokoli celního zvýhodnění.
  • Skutečnost je nutno prokázat příslušným certifikátem
  • Certifikáty o původu zboží jsou určeny podnikatelmů v ČR, kteří potřebují optimálně prokázat skutečnésti potřebné pro mezinárodní obchod, získat celní zvýhodnění, preference apod.
  • Potvrzujeme i obchodní a dopravní faktury, inspekční certifikáty, důležité obchodní smlouvy a dopisy.

Jak objednávat jednoduše?

•  elektronicky přes  elektronický systém HKČR - zde
  • Návod k vyplnění online objednávky na e-certifikaty.cz  - zde

Co Certifikát o původu přináší?

• Certifikáty o původu zboží přináší zejména finanční úsporu při celním řízení, protože prokázání země původu zboží je základním předpokladem pro přiznání jakéhokoli celního zvýhodnění.
  • Podle toho z jaké země zboží pochází, případně jakým způsobem byl původ zboží prokázán, se určuje nárok na příslušnou celní sazbu.

Co ověřujeme?

• Hospodářské komory potvrzují nepreferenční certifikáty o původu (Certificate of origin).
  • V případě, že  vyvážené zboží z ČR, není českého původu, lze na základě prohlášení a doložení dané skutečnosti (certifikátem o původu vystaveným v zemi původu, re-exportním certifikátem, JSD s potvrzením celnice o proclení dovezeného zboží nebo faktury s prohlášením o původu) potvrdit i cizí původ zboží.
  • Dále potvrzujeme obchodní faktury, dopravní faktury, inspekční certifikáty, důležité dopisy a další dokumenty, které jsou potřebné při uskutečnování zahraničního obchodu.

Předkládané doklady k potvrzení musí být v originále a vystavené v ČR.
Akceptujeme legalizované kopie z CzechPOINT.

Co neověřujeme?

• doklady právní povahy – výpisy z obchodního rejstříku, živnostenské listy, koncesní listiny apod.
  • doklady s potvrzením pravosti podpisu od notářů
  • doklady s razítkem soudů, tlumočníků (přísluší Ministerstvu spravedlnosti ČR)
  • doklady vystavené na území ČR, které nejsou psané v latince či azbuce (např. arabským písmem, čínskými znaky, atd.)
  • dokumenty, kde je v dokumentu vystavující firmy jmenována Hospodářská komora České republiky.

Konzulární legalizace na zastupitelských úřadech v Praze zajišťuje Hospodářská komora České republiky v Praze.  Zprostředkovává i superlegalizaci dokumentů na odboru konzulárních činností Ministerstva zahraničních věcí. Kontakt naleznete zde

Úřední hodiny a kontakty:

pondělí - čtvrtek  od 9.00- 12.00 hod ,  mimo tuto dobu po telefonické domluvě.

Lada Vlašánková

celně-certifikační služby, účetnictví